Trochę o Koont'zie i gratis ekranizacja "Reliktu"

Dean Koontz - "Oczy ciemności"


Sięgnęłam po twórczość Dean’a Koontz’a, gdyż mój wujek mi go polecił, skoro lubię mocne klimaty. Faktycznie liczyłam na makabrę i brutalność, ale tego tym razem nie otrzymałam. Jednakże nie mam tego autorowi za złe, bowiem to dopiero pierwsza jego powieść, którą przeczytałam. A po jednej książce nie będę go przecież oceniać całkowicie. Początkowa część tej pozycji, a dokładniej jakaś 1/3, wydała mi się zbyt obyczajowa. Zrozpaczona matka zaczyna podejrzewać, że jej zmarły syn jednak żyje. Stara się znaleźć racjonalne wytłumaczenie zjawisk, które mają miejsce w jej domu i nie tylko. Nie działo się jednak nic, co faktycznie mogłoby przyspieszyć dynamikę i mnie zaskoczyć. Miejsce miały jedynie dziwne zjawiska nadprzyrodzone, ale nie jest to rzecz, która by mnie poruszyła. Dla mnie to normalne. 

Na szczęście pozostałe 2/3 nieco polepszyły sytuację tej lektury. Akcja przyspieszyła i zrobiło się znacznie ciekawiej. Nie było to może nic wybitnie porywającego, ale na pewno czytało mi się już lepiej i z nieco większym zapałem. Dodatkowo spodobał mi się styl autora – taki lekki i płynny, a przy tym wszystkim charakteryzuje go pewna dojrzałość wynikająca zapewne z dorobku twórczego pana Koontz’a. Fabuła jednak była trochę nazbyt przewidywalna, w pewnym momencie łatwo było sobie dopowiedzieć całą resztę i odkryć zakończenie owej historii. Z pewnością sięgnę po inne pozycje, które wyszły spod pióra tego autora. „Oczy ciemności” wypadły dosyć przeciętnie, ale z chęcią spróbuję innego tytułu. Wystawiam 5,5/10.


Dean Koontz - "Złe miejsce"



Po przeczytaniu „Oczu ciemności” przyszedł czas na jakąś inną powieść pana Koontz’a. Tym razem to historia kilku bohaterów. Frank Pollard cierpi na amnezję i jest ścigany przez tajemniczego mężczyznę. Nie pamięta, skąd się znalazł w danym miejscu, nie rozumie tego, skąd się biorą różne przedmioty i pieniądze. Zgłasza się więc o pomoc do detektywów – Bobby’ego i Julie Dakotów. Śledztwo ujawnia niezwykłe fakty z życia Frank’a, ale ich już Wam nie zdradzę. W każdym bądź razie książka jest naprawdę ciekawa, a pomysł intrygujący. Pomysł mnie urzekł od samego początku, a rozwinięcie go, które poznałam w trakcie czytania jeszcze bardziej. Połączenie sensacji i thriller’a z wątkami nadprzyrodzonymi i pewnymi niecodziennymi zjawiskami sprawiło, że historia przypadła mi do gustu. 

Nadal jednak brakowało mi w twórczości tego pana mocniejszej makabry i dynamiki. Było lepiej niż w przypadku pierwszej książki tego autora, z którą się zapoznałam, ale nadal to jeszcze nie to. Momentami akcja za bardzo się rozwlekała. Tempo akcji raz zwalniało, raz przyspieszało. Nie potrafiłam się całkowicie zagłębić w lekturze. Jednakże nie ukrywam, że sama fabuła była naprawdę świetna. Wykonanie mniej mi się spodobało, ale może to po prostu taki styl autora i trzeba się do niego przyzwyczaić. Oryginalni bohaterowie i wielowątkowość są z pewnością dużym plusem. Czy sięgnę po kolejne książki tego autora? Myślę, że tak, bo jednak mają one w sobie coś, co mnie przyciąga. Liczę na to, że moja przygoda z jego twórczością będzie się rozwijać w coraz lepszym kierunku. A „Złe miejsce” otrzymuje ocenę 6,5/10.


Ekranizacja - "Relikt"



Postanowiłam obejrzeć ten film, gdyż jest to ekranizacja powieści moich dwóch ulubionych autorów. Oczywiście zanim się za niego zabrałam, zdążyłam przejrzeć jego stronę na filmweb’ie. Niesamowicie zdziwiła mnie jedna rzecz – brak odtwórcy roli agenta Pendergasta! Myślę sobie: „Może to tylko jakiś błąd na stronie…”. Nadeszła upragniona chwila i włączyłam film, licząc na coś naprawdę dobrego, bowiem książka była znakomita. Niestety, film nie. Po pierwsze – Pendergasta faktycznie nie było! Rozumiem, że można pominąć niektóre mniej znaczące postacie, ale nie bohatera, który prowadzi po części śledztwo, a co więcej – odgrywa tutaj naprawdę znaczącą rolę. Jego niektóre cechy osobowości dodano po prostu porucznikowi D’Agoście, co zupełnie mi się nie spodobało. Połączenie dwóch postaci w jedną? Nie, zdecydowanie nie uważam, żeby to był dobry zabieg. 

Dostrzegłam też kilka innych nieścisłości, no ale w sumie takie rzeczy często się zdarzają. Problem polega na tym, że czytając książkę wszystkiego dowiadujemy się powoli, rozbudza się nasza ciekawość, wzrasta napięcie i serce podchodzi do gardła – tutaj mi tego zabrakło. Film nie wzbudzał we mnie aż takich emocji. Podobnie jak przedstawienie laboratorium do badań… trochę kiepsko to wyszło. Wszystko było w miarę poprawne, ale nie miało „tego czegoś”. Spodobało mi się jednak to, że twórcy filmu nie bali się pokazywać dokładnie zwłok i rozlewu krwi. Przynajmniej jakiś mocny element w tym wszystkim. No i przedstawienie sprawcy morderstw – wyobrażenie miałam nieco inne, ale dobrze, że bestia została pokazana w bardzo dokładny sposób. 

Ekranizacja niestety nieudana jak na mój gust. Największym błędem było pozbycie się roli Pendergasta. Brak napięcia też nie działał na korzyść tego filmu, bo momentami po prostu byłam znudzona. Zdecydowanie czegoś tutaj zabrakło, a szkoda, bo powieść jest naprawdę świetna i można było zrobić z tego coś równie dobrego. Po raz kolejny widać, że książka jest lepsza od filmu.

Komentarze

  1. Bo książka zwykle jest lepsza od filmu, ale... nie zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jasne, że się cieszę :D Właśnie zobaczyłam swój plan.. podejrzanie przyjemny. Piątki wolne, a tak to siedzę max do 16 oO Mam tylko 3 przedmioty i pracowanie seminaryjną... to podejrzane, zdecydowanie... z 8 przedmiotów zostanie na drugi semestr oO

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam "Złe miejsce", ocena 6,5/10 nie jest zła, mam nadzieję, że nie będę żałować zakupu :)
    Też ostatnie kilka dni spędziłem z Koontzem, zapraszam do swojej opinii na temat "Intensywności" :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hah, już byłaś, dopiero co spojrzałem za komentarze u siebie :D

      Usuń
    2. A widzisz! Prędkość światła :D

      Usuń
  4. Hmm, być może skuszę się na te książki
    Pozdrawiam i zapraszam do rozdania http://pif-puf.blogspot.com/2013/09/mini-rozdanie.html

    OdpowiedzUsuń
  5. "Złe miejsce" wydaje się być ciekawe. Nigdy wcześniej nie czytałam książek tego Pana :) Nawet nie wiem, czy przypadną mi do gustu, z tego co piszesz wydają się niezłe :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Na razie zawalona jestem innymi pozycjami do recenzji więc wstrzymam się z kolejnymi książkami dopóki nie przeczytam swoich zaległych lektur.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałam tylko 'Oczy ciemności' , która srednio mi sie spodobała.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie słyszałam nigdy o Koontzie, lecz może kiedyś z nim spróbuję. Nie wiedziałam, że jest jakakolwiek ekranizacja cyklu, lecz wiem, że jak nie ma Aloysiusa to nie obejrzę jej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Do Koontza muszę wreszcie wrócić. Pamiętam, że kilka książek mi się podobało, np. "Prędkość" i "Intensywność".

    OdpowiedzUsuń
  10. Koontza to ja uwielbiam, kiedyś całkiem sporo go czytałam!!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Niedawno kupiłam "Oczy ciemność" i mam nadzieję, że będę zadowolona z lektury :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Koontza czytałam tylko zbiór opowiadań, ale już na jego podstawie pisarz wydał mi artystą dość schizofrenicznym ;) nie wykluczam, że kiedyś sięgnę po resztę jego dorobku.

    OdpowiedzUsuń
  13. Po "Czy ciemności" raczej nie sięgnę. Bardziej mnie zainteresowało "Złe miejsce", jednak też do końca nie jestem przekonana... Natomiast lektura "Reliktu" dopiero przede mną. Film obejrzę dopiero po przeczytaniu książki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze :)

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...