"Świat czarownic" - Andre Norton


Gdybyście w jednej chwili zostali przeniesieni do zupełnie innego świata, o którego istnieniu nawet nie wiedzieliście, jakbyście się poczuli? Zapewne zagubieni, niepewni siebie i pewnie uczucie lekkiego strachu i niepokoju również by Wam towarzyszyło. W takiej sytuacji znajduje się Simon Tregarth, bohater powieści Alice Mary Norton – „Świat czarownic”.

Simon trafia do równoległego świata, krainy Estcarpu, gdzie władza należy do kobiet – a dokładniej do czarownic. Posiadają one moce, które są niedostępne dla mężczyzn, więc mogą trzymać wszystko w szychu. Jednakże w ich krainie dzieje się ostatnio wiele złego, a władza kobiet zaczyna słabnąć. Stara Rasa jest zagrożona, panuje wojna, a główny bohater trafia w sam środek tych wszystkich wydarzeń. Mimo swoich wątpliwości postanawia pomóc czarownicom w ich walce, gdyż sam skrywa w sobie niesamowity sekret.

Alice Mary Norton jest uważana za Matkę Fantastyki, ma na swoim koncie mnóstwo napisanych książek, otrzymała za życia wiele nagród. Cykl „Świat czarownic” to jedno z jej najpopularniejszych i najlepszych dzieł, dlatego liczyłam na naprawdę dobrą lekturę. Czy ją otrzymałam? Już Wam mówię.

Książka jest podzielona na cztery części, a przeważającą perspektywą jest perspektywa Simona. Przyznam szczerze, że początkowo było mi się strasznie ciężko zżyć z tym bohaterem, może po prostu dlatego, że zawsze ciężej wczuć się w bohatera, który jest odmiennej płci. Dlatego pierwsza część wydała mi się nieco nudnawa i nie czułam, jakby miała mnie ta powieść wciągnąć, jednak coś sprawiało, że czytałam dalej, nie odkładając jej na półkę. Przy drugiej części wszystko się zmieniło – poznajemy historię Loyse, córki władcy Verlaine, której wcale nie uśmiecha się spełniać poleceń ojca. Z tą dziewczyną było mi się już łatwiej zaprzyjaźnić i powiem Wam, że naprawdę ją polubiłam – przede wszystkim za jej upartość i odwagę. Intrygującą postacią jest też sama czarownica, która również jest tutaj ważną bohaterką.

Świat powieści jest na swój sposób fascynujący i ciekawy. Mapka umieszczona na początku książki pozwala nam się lepiej w nim zorientować, a także śledzić podróże bohaterów – nie wiem jak Wy, ale ja zawsze lubię sobie na mapie analizować drogę przez nich przebytą. Podoba mi się pomysł autorki na świat rządzony przez czarownice, podoba mi się także pomysł wojny, jaka tam panuje, jednak uważam, że było tutaj tej magii i czarownic trochę za mało. Może po prostu ja mam nieco inną wizję świata rządzonego przez czarownice, niż autorka. Jednak kraina faktycznie mogłaby się okazać na swój sposób piękna, gdybyśmy do niej trafili, mimo tego całego okrucieństwa, które w niej panuje. Z pewnością byłaby pełna pięknych widoków i budowli.

Styl autorki nie jest skomplikowany – wręcz przeciwnie. Książka jest napisana prostym, w pełni zrozumiałym językiem. Teraz pozostaje tylko pytanie, czy można to uznać za plus, czy za minus. Zazwyczaj lubię, gdy książki fantasy są pisane raczej nieco głębszym językiem, ale wiem, że są też tacy, którzy nie lubią zbędnego owijania w bawełnę, więc styl autorki z pewnością im się spodoba – nie znajdą tutaj zbędnych dialogów czy opisów, a raczej takie, które są wystarczające, żeby sobie wszystko ładnie poukładać. Ja osobiście trochę żałuję, że wszystko nie zostało przedstawione w sposób bardziej dostojny i głęboki.

Podsumowując, książka zdecydowanie ma potencjał, który na moje oko nie został do końca wykorzystany. Jednakże coś każe mi sądzić, że to dlatego, iż jest to pierwsza część cyklu, która dopiero ma nas wprowadzić do krainy Estcarpu. Mimo prostego języka, na lekturze trzeba się naprawdę skupić, żeby nie pogubić się w akcji i żeby faktycznie czerpać przyjemność z czytania. Początkowo nie umiałam się wczuć w ową historię, ale potem było znacznie lepiej. Widzę tutaj pewne niedociągnięcia i minusy, ale możliwe, że jest to spowodowane tym, że nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, a wszystkie fantasy, jakie czytałam, różniły się trochę od tej pozycji. Poza tym pamiętajmy, że wszystko to kwestia gustu, jestem pewna, że znajdą się osoby, które będą tą pozycja zachwycone!


 Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:


Etykiety

Pokaż więcej

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Do what you love!

Do what you love!